Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Zprávy od vody
  3. Filipova podzimní Pálava
21.12.2020

Filipova podzimní Pálava

Po příjezdu k vodě a klasickému nanošení a připravení všech těch potřebných krámů na volném místě, jak to všichni známe, jsem se pustil do chystání návazců. Ryba v toto období nebyla moc při chuti a tak jsem délku přívěsu zvolil kratší. Na oba pruty šlo naše atraktivní boilies Banča  🐟🍌🌶. Na jeden prut jsem ji dal v kombinaci s banánovou plovkou  a na druhý s plovkou ananas/pepř. Velikost nástrahy chytám celý rok stejnou a to boilies 24mm a plovky 16mm.

Následovalo mapování dna, kterému dávám celkem hodně energie. Můžete mít sebelepší nástrahy, montáže a výbavu, ale pokud montáž položíte na nesprávne místo, nebo ji položíte špatně, tak se ryby nemusíte dočkat. Po vytipování lovného místa echolotem ukládám gps bod a následně pomocí prutu bez návazce pouze s velkým olovem proklepávám dno, abych měl představu, kde přesně budu lovit a potvrdil si nebo vyvrátil to, co mně ukazuje echolot. Někdy také stačí montáž posunout o pár metrů z tvrdého dna do bahna nebo naopak a výsledky jsou úplně jiné. Po následném prozkoumání dna přichází na řadu kotvičkování, kdy několikrát přejedu kotvičkou okolí místa a snažím se tak místo vyčistit od starých potrhaných silonů, kterých je v jezerech opravdu mnoho. Následně pokládám montáž s co největší precizností tak, abych si pak nemusel nic vyčítat a říkat si, že jsem něco mohl udělat líp.

Den utekl jako voda a je zase tma. Pruty leží na svých místech a první hned večer přichází první záběr. Rybu jsem úspěšně zdolal a je z toho klasický pálavský šupináč, který svojí váhou přesahuje 18kg. Paráda! Takový začátek je dobré znamení...

Další záběry mám až druhý den odpoledne, kdy atraktivní "Banča" ukazuje, že chytá ryby všech velikostí. Jeden malý kapr, kterého pouštím hned u člunu a za ním následoval hezky stavěný lysec, kterého jsem si přivezl na břeh. Měl zhruba kolem 12kg a tak ho jen rychle vyfotím a nechávám plavat.

Mám radost, že je alespoň nějaká aktivita, protože v širokém okolí se téměř nic nechytlo. Do dalšího rána se nic neděje. Bohužel ryba opravdu není aktivní. Přes den dostávám další malé kapry a pomalu mě přestává bavit jezdit pro takové ryby a vybíjet si baterky. Naštěstí se mně povedlo chytit další krásnou rybu a to lysce s váhou přes 18kg.

Navázal jsem si tedy návazce na dvě seřízlé 24mm kuličky, do kterých jsem vyvrtal díry a vložil do nich pěnovou kuličku průměru 14mm tak, aby nástraha byla neutrálně vyvážená.

Přichází další záběr a další menší kapr opět kolem 12kg.

Tímto sundávám atraktivního panáčka a nasazuji selektivnější prezentaci nástrahy. Záběry téměř ustaly a já věřím, že konečně přijde ten, na kterého tu čekám! Toto se bohužel nestalo a v noci přichází double. Ani jedna ryba není z těch vysněných, ale furt lepší, jak drátem do oka. Menší měl odhadem kolem 10kg a větší měl něco přes 13kg.

Nedá se nic dělat. Mám téměř vybité baterky a nemůžu si dovolit jezdit pro ryby těchto velikostí. Do boje tedy posílám selektivní klasiku v podobě krillu  🦐  plovkama pepřeCelý den to ani nepíplo a taktika zatím funguje, jak má. Přichází poslední noc a v ní se rozpípá příposlech. Když rozsvítím čelovku, tak nevidím téměř na špičku mého 10ft morionu! Hustá mlha, která Pálavu zaplavila, byla všude. Nicméně ryba vypadá konečně z lepší kategorie. Po napínavém zdolávání dostávám do podběráku dost dobrýho lysce! Po zvednutí podběráku se modlím ať má ryba 20+ a konečně prolomíme teamovou smůlu na pálavského lysce, který tuto magickou hranici překoná! Po zhoupnutí ukazuje můj mincíř přes 21kg čisté váhy! Radost je veliká a po prohlédnutí ryby nechápu kam chtěl narvat moji nástrahu! Dokonale připravená ryba na zimu, která měla břicho připomínající kapra, který sežral nepředmočený partikl, který v něm nabobtnal. Úžasná ryba! Rychlé fotky a šup s ním zpět do jeho domova!

Tato ryba mně udělala zase po delší době upřímnou radost a tak moc nemůžu usnout. Však to určitě znáte. Pruty mlčí a už teď taktika vyšla nejlíp, jak jen mohla.

Je tu další den a já musím pomalu balit. Občas něco poklidím a tak... moc se mi do toho nechce. Je chvíli po obědě a přichází záběr, na který sem čekal! Ten rozlučkovej. Skáču do člunu a valím za rybou. Šokovka pěkně nadřená a ryba se nechce zvednout ze dna! Jezdí sem a tam těsně u dna a já chápu, že je to nejspíš mamba! Po delší době rybu odlepím ze dna, ale stále ji ani nezahlédnu! Víry na hladině, ale ryba nikde. Nakonec vše dobře končí a nevěřím, co za rybu je v síti mého podběráku! Další sele a je to zase lysec! 🤘 V člunu mám už pouze boilies squid  a tak ještě rychle položím montáž na své místo alespoň na squidku 🦑 s pepřem. Po příjezdu na břeh začíná klasický kolotoč. Váha, foťák, voda, zvážit, radost, polít, fotit, pustit. Co vám budu povídat. Ryba s váhou 24,5kg.  Však se na ni podívejte. Kdyby jí někdo nepoškodil tu ploutev, tak by to byla dokonalost! Nepoužívejte na ten poslední metr a půl ty pletenky! Pak to takhle dopadá.

Spokojený balím zbytek věcí. Už se chystám zbalit také pruty ale ono to ještě píplo. Squid, který je voňavý, přiměl k záběru poslední vlaštovku této výpravy, kterou jsem zdolal ze břehu a tak si ji v dobré náladě i vyfotil!

Přeji vám mnoho úspěchů nejen u vody a snad zase brzy ahoj! Filip

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli